Urodziny kompozytorów - Karol Szymanowski

Urodziny kompozytorów - Karol Szymanowski

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Nie byłoby prawdopodobnie jego muzyki gdyby nie Chopin, ale też gdyby nie Chopin i on, na pewno nie byłoby polskiej muzyki współczesnej, która odegrała i wciąż odgrywa tak wielką rolę w muzycznym świecie.

Karol Szymanowski to kompozytor który w pierwszych dekadach XX wieku wyprowadził polską muzykę z panujących nad Wisłą konserwatywnych otchłani i siłą swojej bogatej osobowości zaznaczył się na muzycznej mapie Europy, oraz zainspirował następne pokolenia otwierając im oczy na Nowe. Jak łatwo się domyślić, te działania w Polsce przysporzyły mu więcej wrogów niż przyjaciół. Również w warszawskim Konserwatorium Muzycznym, którego był przez kilka lat rektorem. Twórczość jego dzieli się na trzy okresy. Każdy z nich będzie podczas koncertu poruszony. Zaczniemy jednak od Chopina - bo jak zaznaczyliśmy - to on miał największy wpływ na twórczość Szymanowskiego. Dorzucamy jeszcze kilka fug Bacha w opracowaniu Mozarta na kwartet smyczkowy - tych dwóch kompozytorów też Szymanowski uwielbiał więc taki od nas będzie urodzinowy prezent. Ale reszta to muzyka jubilata - wybór czesnych Preludiów będących przykładem jego pierwszego okresu póznoromantycznego. Następnie usłyszymy chyba najczęściej wykonywany kawałek Szymanowskiego - „Źródło Aretuzy” - poemat na skrzypce i fortepian. Utwór jest efektem podróży po południowych Włoszech i północnej Afryce. Wtedy mniej więcej zaznacza się już drugi okres, niezwykle oryginalny, inspirowany orientem i antykiem.

Trzeci okres pojawił się w twórczości Szymanowskiego kiedy zamieszkał w Zakopanem i zafascynował się sztuką i muzyką Podhala. Zaznaczymy ten okres na koncercie aż dwoma utworami. Pierwszym są „Harnasie” - utwór na skrzypce i fortepian napisany na podstawie słynnego baletu. Na zakończenie zagramy Kwartet smyczkowy nr 2 w którym również pojawia się wiele góralskich wpływów.

W każdym z tych okresów Szymanowski pozostał Szymanowskim - niemożliwy do zaszufladkowania. Unikatowy w swoich czasach - trochę impresjonista, trochę ekspresjonista, trochę witalista, trochę neoklasyk, a przy tym twórca wspaniałych charakterystycznych linii melodycznych. Chodźcie poświętować.


Wykonawcy: 

Marcin Masecki – fortepian, słowo
Marcin Markowicz – skrzypce
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Maciej Młodawski – wiolonczela
Anna Lobedan - sopran

Program: 

• J. S. Bach, fugi z DWK (wybór) (opr. na kwartet smyczkowy W.A Mozart)
• F. Chopin, Sonata wiolonczelowa g-moll, op. 65
• K. Szymanowski, Preludia na fortepian solo (wybór)
• K. Szymanowski, Źródło Aretuzy 
• K. Szymanowski, Harnasie 
• K. Szymanowski, II Kwartet smyczkowy, op. 56, cz. 1 i 2

Cykl koncertów celebrujących rocznice urodzin wielkich kompozytorów to projekt autorski Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, oraz Marcina Markowicza, skrzypka i kompozytora. Marcin Masecki współpracuje z Teatrem Studio i Barem Studio od 2012 roku. Przez ten czas, często w ramach letnich programów na Placu Defilad, regularnie i konsekwentnie prezentuje muzykę klasyczna w alternatywnym kontekście. Inaczej niż podczas typowego filharmonicznego wydarzenia Masecki stwarza świat, w którym kaszlniecie nie zaburza przebiegu koncertu, można swobodnie wychodzić i wchodzić w trakcie utworu, można popijać sobie herbatkę, można klaskać pomiędzy częściami Sonaty (surowo wzbronione w filharmonii), można wejść spóźnionym, a nawet można ubrać się stosownie do nastroju, bez ryzyka oceniających spojrzeń. W „Koncertach urodzinowych” będziemy przedstawiać szereg ważnych postaci ze świata muzyki w specyficzny sposób.

poprzednie koncerty z cyklu:

20.05.2019 Brahms // 20.06.2019 Strawiński // 25.09. 2019 Couperin // 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

   


czytaj mniej

twórcy

FORTEPIAN, SŁOWO Marcin Masecki
SKRZYPCE Roksana Kwaśnikowska
SKRZYPCE Marcin Markowicz
ALTÓWKA Artur Rozmysłowicz
WIOLONCZELA Maciej Młodawski
SOPRAN Anna Lobedan
SCENA

Duża im. Józefa Szajny

(miejsca nienumerowane)

BILETY

70 zł

kiedy gramy

News