Urodziny kompozytorów - Couperin

Urodziny kompozytorów - Couperin

kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Francois Couperin (1668 - 1733) był francuskim ekwiwalentem Jana Sebastiana Bacha. Obaj urodzili się w rodzinach o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, obaj wykazywali zdolności muzyczne w wieku niemowlęcym, przez całe życie pracowali jako organiści w kościołach, a ich najlepiej znane dziś utwory powstały jako materiały dydaktyczne. Francois i Jan z resztą wymieniali się korespondencją i śledzili swoje publikacje (niemiec inspirował się francuzem, ale nie vice versa).

Po mimo paraleli w karierach ich style muzyczne różnią się od siebie znacznie. W twórczości Francois nie znajdziemy formalnej i strukturalnej potęgi Jana. Natomiast poezja jego i smakowanie życia stoi o kilka kresek wyżej niż u lipskiego kantora. To dość stereotypowe porównanie, ale w tym przypadku, myślę, dość adekwatne.  

Koncert urodzinowy Couperina wyjątkowo rozszerzymy o jego wpływ na późniejsze pokolenia. Zaczynamy tradycynie od inspiracji: Le Parnasse ou L’Apotheose de Corelli to kompozycja Couperina poświęcona włoskiemu gigantowi, jego idolowi - Arcangelo Corellemu. W dalszej kolejności zagramy utwory z licznych wydawnictw Couperina, na różne konfiguracje instrumentalne. Następnie przeskoczymy o parę stuleci do roku 1914, kiedy Maurice Ravel napisał suitę ku pamięci Couperina Le Tombeau de Couperin. A zakończymy słynnym marszem tureckim Jean-Babtista Lully’ego, jednego z największych francuskich kompozytorów wczesnego baroku, nauczyciela Couperina, kapelmistrza na dworze Króla Słońce, pierwszej śmiertelnej ofiary zawodu dyrygenta (używano wtedy zamiast batuty dużej laski którą wystukiwano rytm na podłodze. Lully tak się wściekł gdy orkiestra nie trzymała tempa że z całej siły dźgnął się w stopę. Wdarło się zakażenie, dalej gangrena, niedługo potem zmarł). 

Marcin Masecki - fortepian, słowo 
Karolina Gutowski - skrzypce
Krzysztof Karpeta - wiolonczela
Sasza Aleksandrowicz - obój
Adrian Janda - klarnet


poprzednie koncerty z cyklu:

20.05.2019 Brahms 

20,06,2019 Strawiński

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

   

czytaj mniej

twórcy

FORTEPIAN, SŁOWO Marcin Masecki
SKRZYPCE Karolina Gutowski
WIOLONCZELA Krzysztof Karpeta
OBÓJ Sasza Aleksandrowicz
KLARNET Adrian Janda

kiedy gramy

News