Urodziny kompozytorów - Beethoven

Urodziny kompozytorów - Beethoven

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Uwaga koncert wyjątkowo w PKiN / Sala Kruczkowskiego / IV P. (wejście główne PKiN) / windy i szatnia z poziomu -1

Cykl koncertów celebrujących rocznice urodzin wielkich kompozytorów to projekt autorski Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, oraz Marcina Markowicza, skrzypka i kompozytora. Marcin Masecki współpracuje z Teatrem Studio i Barem Studio od 2012 roku. Przez ten czas, często w ramach letnich programów na Placu Defilad, regularnie i konsekwentnie prezentuje muzykę klasyczna w alternatywnym kontekście. Inaczej niż podczas typowego filharmonicznego wydarzenia Masecki stwarza świat, w którym kaszlniecie nie zaburza przebiegu koncertu, można swobodnie wychodzić i wchodzić w trakcie utworu, można popijać sobie herbatkę, można klaskać pomiędzy częściami Sonaty (surowo wzbronione w filharmonii), można wejść spóźnionym, a nawet można ubrać się stosownie do nastroju, bez ryzyka oceniających spojrzeń. W „Koncertach urodzinowych” będziemy przedstawiać szereg ważnych postaci ze świata muzyki w specyficzny sposób.

Beethoven był wielki, oraz - co ważniejsze - za wielkiego się uważał, i - co może najważniejsze - nie krył się z  tym. Przed nim muzycy należeli do służby, a ich kariery uzależnione były od kleru bądź arystokracji. Muzyka miała przede wszystkim umilać imprezy na dworach oraz pomagać w modlitwie. Beethoven jako pierwszy całkowicie się odciął od tego obiegu. Wierzył, że muzyka może być wehikułem to wyrażania najbardziej osobistych emocji, a artysta który tak postępuje staje się barometrem społeczności, jej księdzem i uzdrowicielem. Tak siebie postrzegał i w takim duchu tworzył (całe szczęście zbigło się to z autentycznym geniuszem). 

Beethoven był dzieckiem rewolucji francuskiej. Swoją trzecią symfonię zadedykował Napolenowi, piewcowi idei republikańskich. Kiedy dowiedział się że wódz ogłosił siebie Cesarzem, wracając do hierarchii przedrewolucyjnej, podarł stronę tytułową i wyrzucił. Ale do końca życia wierzył w człowieka i jego siłę by o sobie samostanowić, a jednocześnie by współtworzyć społeczeństwo oparte na równości, miłości i braterstwie. 

U szczytu kariery zaczął głuchnąć. Najpierw stopniowo, w końcu całkowicie. Przez ostatnie 20 lat swojego życia nie słyszał swoich utworów. Ludzie myśleli że od tego niesłyszenia całkiem zwariował i dlatego jego późna twórczość jest taka dzika. Nam się wydaje że było dokładnie odwrotnie. Jego niewątpliwie tragiczna choroba spowodowała że eksperymentował odważniej niż by na to pozwolił otaczający go świat. Można się wręcz zastanowić czy bez jego głuchoty historia muzyki potoczyłaby się tak samo. 

Swoją postawą i dziełem utorował Beethoven drogę do romantyzmu i stał się idolem wielu pokoleń kompozytorów, na zawsze odmieniając rolę jaką muzyka może pełnić w naszych życiach.

Jako prezent dla Ludwiga przygotowaliśmy to, co najbardziej lubił, czyli baaaaaardzo długi koncert. Przemieszaliśmy jego utwory z kompozycjami jego ulubieńców - Mozarta i Handla. Zapraszamy na muzyczną ucztę. 

Mozart - Sonata skrzypcowa G-dur cz. 1
Mozart - Sonata skrzypcowa e-moll cz. 2 
Beethoven - kwintet na fortepian i instrumenty dęte Op. 16 
Handel - “Muzyka na Wodzie” wybór części - opr. Masecki solo 
Beethoven - Grosse Fuge Pp. 133 na kwartet smyczkowy 
Beethoven - Symfonia A-dur nr 7. opr. Masecki/Markowicz na kwintet smyczkowy, pianino, obój, klarnet, fagot, waltornię i kociołki

Wykonawcy:

Marcin Masecki - pianino, słowo
Marcin Markowicz - skrzypce
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
Tomoko Akasaka - altówka
Marcin Zdunik - wiolonczela
Tomasz Januchta - kontrabas
Sebastian Aleksandrowicz - obój
Krzysztof Stencel - waltornia
Adrian Janda - klarnet
Agata Igras - flet
Marcin Orliński - fagot
Jerzy Rogiewicz - kociołki


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

czytaj mniej

kiedy gramy

News