Urodziny kompozytorów - Arvo Pärt

Urodziny kompozytorów - Arvo Pärt

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Cykl koncertów celebrujących rocznice urodzin wielkich kompozytorów to projekt autorski Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, oraz Marcina Markowicza, skrzypka i kompozytora. Marcin Masecki współpracuje z Teatrem Studio i Barem Studio od 2012 roku. Przez ten czas, często w ramach letnich programów na Placu Defilad, regularnie i konsekwentnie prezentuje muzykę klasyczna w alternatywnym kontekście. Inaczej niż podczas typowego filharmonicznego wydarzenia Masecki stwarza świat, w którym kaszlniecie nie zaburza przebiegu koncertu, można swobodnie wychodzić i wchodzić w trakcie utworu, można popijać sobie herbatkę, można klaskać pomiędzy częściami Sonaty (surowo wzbronione w filharmonii), można wejść spóźnionym, a nawet można ubrać się stosownie do nastroju, bez ryzyka oceniających spojrzeń. W „Koncertach urodzinowych” będziemy przedstawiać szereg ważnych postaci ze świata muzyki w specyficzny sposób.

Arvo Pärt to jeden z piękniejszych kompozytorów, wywodzących się tradycji europejskiej muzyki klasycznej. Urodził się w 1935 w Paide, Estonii. Ukończył studia kompozytorskie w Talinie i szybko znalazł się w tzw. sowieckiej awangardzie. W ciągu dnia pracował jako inżynier dźwięku w państwowych studiach radiowych, a po robocie komponował. Pomimo kilku wczesnych sukcesów  dość szybko uznał, że współczesne techniki kompozytorskie nie zaspokajają jego potrzeb artystycznych i wycofał się całkowicie z kompozycji. Wstąpił do kościoła prawosławnego i studiował chorał średniowieczny oraz notrdamską polifonię, która później okazała się wielką inspiracją. W 1976 roku, po niecałej dekadzie przerwy, powrócił do pisania i utworem Für Alina rozpoczął w swojej twórczości zupełnie nowy wątek, który miał mu przynieść światowe uznanie. Swój nowy język kompozytorski nazwał tintinnabuli (łac. dzwoneczki). Szokował radykalną wręcz prostotą, uniwersalizmem i mistyczną kontemplacyjnością: “Odkryłem, że wystarczy mi, gdy pięknie zagrana jest pojedyncza nuta. Ona sama, albo cichy rytm, albo moment ciszy – przynoszą mi wytchnienie”.

W 1980 roku władze komunistyczne zmusiły go do opuszczenia kraju wraz z rodziną. Pärtowie udali się najpierw do Wiednia, następnie do Berlina, gdzie kompozytor poznał Manfreda Eichera, legendarnego dyrektora wytwórni ECM, który natychmiast podpisał z nim kontrakt i uczynił go sławnym. Tak w skrócie. Od tego czasu Pärt został uhonorowany wielką liczbą nagród i doktoratów honorowych. Jest w czołówce żyjących kompozytorów klasycznych (a tych jest niewielu). W 2010 wrócił do Estonii, gdzie mieszka do dziś.

W pierwszej połowie koncertu zagramy w prezencie dla Pärta monumentalną średniowieczną mszę franko-flamandzkiego mistrza Josquina Deprez “Missa Pange Lingua” w wersji na dwa syntezatory. W drugiej przegląd jego najpiękniejszych utworów. Będzie można się rozpłynąć. Zapraszamy.

 

„Missa pange lingua” - Josquin Desprez (opr. Masecki, Tarwid) 

„Fratres” - Arvo Pärt (Markowicz, Masecki)

„Spiegel im Spiegel”- Arvo Pärt (Szamburski, Masecki)

„Da Pacem” - Arvo Pärt (Kwaśnikowska, Markowicz, Czarny, Pokrzywiński)

„Fratres” - Arvo Pärt (Kwaśnikowska, Markowicz, Czarny, Pokrzywiński)

„Summa” - Arvo Pärt (Kwaśnikowska, Markowicz, Czarny, Pokrzywiński)


Wykonawcy: 

Marcin Masecki – fortepian, słowo
Marcin Markowicz – skrzypce
Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
Paweł Czarny – altówka
Tomasz Pokrzywiński  – wiolonczela
Grzegorz Tarwid – piano
Paweł Szamburski – klarnet

Program: 

• J. des Pres, Missa Pange Lingua (opr. na dwa fortepiany Masecki/Tarwid)
• A. Part, Spiegel im Spiegel 
• A. Part, Fratres 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

   

czytaj mniej

twórcy

FORTEPIAN, SŁOWO Marcin Masecki
SKRZYPCE Marcin Markowicz
SKRZYPCE Roksana Kwaśnikowska
ALTÓWKA Paweł Czarny
WIOLONCZELA Tomasz Pokrzywiński
PIANO Grzegorz Tarwid
KLARNET Paweł Szamburski
SCENA

Duża im. Józefa Szajny

BILETY

70 zł

kiedy gramy

News