Slowstepper – On The Edge Of Survival | STS

Slowstepper – On The Edge Of Survival | STS

Scena Tańca Studio 22-24 marca 2019

Sztuka przetrwania, instynkt przetrwania jest tożsamy dla wszystkich organizmów na Ziemi. Każdy z nich potrzebuje substancji dla utrzymania procesów życiowych i odpowiedniego środowiska dla prawidłowego rozwoju. Również w sytuacjach skrajnych jako gatunek ludzki nie jesteśmy różni od innych ziemskich stworzeń. Spektakl stawia pytanie o to, co jest tym specyficznym dla nas, ludzi czynnikiem do przetrwania? Czy tym, co odróżnia nas od innych organizmów, jest może sfera życia wybiegająca poza ścisłe przeżycie?

Przetrwanie manifestuje się fizycznie w dwoistości: mocny-słaby, wirtuozyjny-wrażliwy. Z jednej strony jest ciało w kryzysie: ciało na krawędzi, ciało rozbitka, ciało odwodnione, ciało pozbawione energii. Z drugiej strony istnieje ciało superbohatera sztuki przetrwania: ciało przygotowane i wytrenowane, atletyczne ciało sportowców ekstremalnych…

Manifestacją sztuki przetrwania są niesporczaki (Tardigrada), występujące wszędzie na Ziemi, niewielkie bezkręgowce, które są w stanie wytrzymać prawie każde warunki środowiskowe – ekstremalne temperatury, bardzo wysokie ciśnienie, promieniowanie (a nawet próżnię czy promieniowanie kosmiczne). Tardigrada oznacza po łacinie „poruszający się powoli”.

 Główną siłą napędową spektaklu jest ruch. „Slowstepper” porusza się w obszarze ekstremów fizycznego oporu, prędkości, czasu trwania, a zarazem piękna, które powstaje jako konsekwencja.

Podziękowania dla Wiktora Janasa, Ines Santos, Antona Skrzypiciela, Rity Vilheni, Noemi Wagner, Karoliny Wycisk.


Partnerzy (rezydencje artystyczne):
O Espaco Do Tempo Montemor-O-Novo, Polo Boavista/Municipality of Lisbon, Eira/Teatro Voz Lisboa, EKA Unity Lisboa, Pro Danca Lisboa, Arts Printing House Vilnius.


czytaj mniej

twórcy

PRODUKCJA Hygin Delimat
CHOREOGRAFIA Hygin Delimat
DRAMATURGIA Hygin Delimat, a także Rui Horta (mentor)
WYKONANIE Hygin Delimat
MUZYKA NASA Opensource, Karol Kensee (remix Alice Coltrane)
REŻYSERIA ŚWIATEŁ Hygin Delimat
OBSŁUGA ŚWIATEŁ PODCZAS SPEKTAKLU Karolina Wycisk
PREMIERA

4 kwietnia 2018, Arts Printing House, Wilno, Litwa

CZAS TRWANIA

45 min

BILETY

20 ZŁ

fot. Dainius Putinas

kiedy gramy

News