Raj. Potop

Raj. Potop

TO JEST ARCHIWALNA WERSJA STRONY STUDIO > ZAPRASZAMY NA TEATRSTUDIO.PL


POSTAPOCALYPSE NOW!

W imponującej swoim rozmachem Trylogii klimatycznej Thomas Köck łączy dramat rodzinny ze sztuką historyczną, a thriller polityczny z tomikiem poezji. Trylogia to złowieszczy potop rzeczy, niosący za sobą wyrzucone na brzeg skrawki sensów, fragmenty obrazów, zdegradowane biografie, losy ofiar, pojęcia i definicje. Trylogia to transhistoryczna symfonia, w której toną wszelkie granice gatunkowe.

W pierwszej części Trylogii zatytułowanej Raj. Potop, która posłuży jako punkt wyjścia do spektaklu w Teatrze Studio, przesuwamy się po dwóch liniach akcji wiodących wzdłuż historii wyzysku. Śledzimy finansowy upadek rodziny okresu transformacji, skupiony wokół losów pewnej tancerki pracującej na śmieciówkach, oraz jej ojca, bankrutującego właściciela warsztatu samochodowego. Następnie przenosimy się w XIX wiek – do Manaus w Brazylii, w sam środek mrocznych czasów boomu kauczukowego. Poznajemy baronów gumowych, którzy prawo do istnienia natury przeciwstawiają naturalnym prawom rynku. Walczy z nimi architekt Felix Nachtigal, który w dżungli ma zbudować operę. Niełatwo jednak u Köcka odróżnić fakt od fake’u. Wprawdzie kolonizatorzy noszą szykowny tweed, ale jednocześnie robią sobie późnokapitalistyczne selfie.

Trylogia ma wymiar prawdziwie kosmologiczny i apokaliptyczny – zarówno w sensie uniwersalnym, jak i indywidualnym. W Raju. Potopie jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Wszyscy są tutaj ofiarami, to jedynie pionki w sztuce o katastrofie ekonomicznej i ekologicznej, której prawdziwym bohaterem jest niewidzialna ręka rynku.

W Trylogii klimatycznej Thomas Köck odsłania, wręcz po szekspirowsku, procesy historyczne, bez zatracenia ludzkiej, jednostkowej perspektywy. Bada granice zarówno naszej cywilizacji, jak i samego teatru jako medium.


Prawa autorskie reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru Elżbieta Manthey


Partnerem spektaklu jest Austriackie Forum Kultury

czytaj mniej

twórcy

AUTOR Thomas Köck
TYTUŁ ORYGINALNY paradies.fluten.verirrte sinfonie
TŁUMACZENIE Jacek Kaduczak
REŻYSERIA Grzegorz Jaremko
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY Natalia Mleczak
MUZYKA Bartosz Dziadosz
REŻYSERIA ŚWIATŁA I VIDEO Marek Kozakiewicz
CHOREOGRAFIA Agnieszka Kryst
KIEROWNICZKA PRODUKCJI Justyna Pankiewicz
INSPICJENTKA Maria Lejman-Kasz
ASYSTENTKI PRODUKCJI Anna Gołębiowska, Hanna Siewińska, Magdalena Zaremba
PREMIERA

21.05.2021

News