MY | WY - STS

MY | WY - STS

Krakowski Teatr Tańca

Punktem wyjścia w kreacji spektaklu MY | WY był temat polaryzacji społecznej w dzisiejszej Europie na przykładzie polaryzacji polskiego społeczeństwa drugiej dekady XXI wieku. MY | WY wraca do pozornie klasycznego układu „MY-scena” – „WY-widownia” z jednoczesnym nadaniem tej sytuacji nowej funkcji. Pieśń ludowa poddana nowej muzycznej aranżacji kompozytora Michała Paducha i wykonywana na żywo przez performerkę Paulinę Dziubę to w koncepcji Makohona kolejny z czynników twórczych, budujących następny poziom znaczeniowy związany z kwestią podziału: podziału między tradycją a współczesnością; między polskością a duchem szerszej wspólnotowości.

Pojawiająca się w spektaklu technika śpiewu białego (charakterystyczna technika wykonawcza m.in. górali polskich) przynosi konotacje z ideami wolnościowymi, ale także z ekstatycznością, która często stanowi źródło buntu. Ludowe inspiracje to nie tylko nawiązanie do polskiej mentalności z jej nutą przaśności i przywarami, przy jednoczesnym naddaniu współczesnego beatu, ale także odniesienie do polskiej techniki tańca współczesnego – koncepcji stworzonej przez Jacka Łumińskiego, polskiego choreografa i antropologa. Zakłada ona czerpanie z ludowości jako ucieleśnienia nie tylko tradycji, ale też pamięci historycznej czy losów narodu pozostawiających „ślady pamięci” w ciele, możliwe do przekucia we współczesny kod ruchowy, sam w sobie stanowiący dramaturgię ciała. Ten kod ruchowy staje się głównym, naturalnym i organicznym sposobem kinestetycznej komunikacji aktor – widz, a zarazem buduje dramaturgię całego spektaklu.

Spektakl został nagrodzony w Konkursie Na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

czytaj mniej

twórcy

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA Eryk Makohon
MUZYKA Michał Paduch
ŚPIEW Paulina Dziuba
SCENOGRAFIA, ŚWIATŁO Eryk Makohon
WYSTĘPUJĄ Paulina Dziuba, Monika Godek, Angelika Mizińska/Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Katarzyna Żminkowska-Szymańska, Filip Meyer-Luters, Mateusz Ulczok, Bartłomiej Gąsior/Kacper Szklarski
PREMIERA

16.12.2017

CZAS TRWANIA

60 min.

fot. Katarzyna Machniewicz

kiedy gramy

News