MONSTERA

MONSTERA

MONSTERA Marty Ziółek wypływa z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek, które na czas pracy nad spektaklem stworzyły krąg wymiany doświadczeń i języków artystycznych. Zanurzona w kobiecych narracjach, polityce oddychania i somatyce MONSTERA podejmuje wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków oraz niestabilnych granic. Promieniuje od klatki piersiowej, serca i piersi – z terenu emocjonalnych i laktacyjnych upływów, polityczno-estetycznych negocjacji i nacisków.

MONSTERA feminizuje i łączy w sobie łacińskie słowa monstrare (pokazywać, demonstrować) i monere (ostrzegać, przepowiadać). To żeńska wersja męskiego potwora. Odwołując się do sposobów obrazowania kobiecego ciała i związanej z tym kategorii piękna, inicjuje grę z lękiem przed monstrualną kobiecością, historycznie łączoną z brakiem, niedomiarem i nadmiarem lub przemieszczeniem organów w głębinach ciała.

MONSTERA zaprasza do wnętrza kobiecego ciała, eksploruje układ oddechowy, jego powiązania z afektem, emocjonalnością, seksualnością. Rozbraja, rozwibrowuje i upłynnia to, co zastygłe, przyjmując formę transformacyjnej ceremonii oddechowej. Matronkami projektu są wężowłosa, petryfikująca spojrzeniem Meduza i mitologiczne Syreny o obezwładniającym, hipnotycznym głosie. Hybrydy piękne i zabójcze, niejednoznaczne jak monstera deliciosa – ozdobna roślina o trujących liściach.  

MONSTERA to środkowa część trylogii, w której skład wejdą także: solowy performans Ustowanie oraz grupowa praca Vulva.

SESJA ZDJĘCIOWA: fot.  Zuza Krajewska
modelki: Marta Ziółek, Katarzyna Sikora, Ramona Nagabczyńska, Monika Świtaj / kostiumy: Pat Guzik / elementy scenograficzne: Magdalena Łapińska-Rozenbaum / charakteryzacja: Justyna Jóźwiak / asystentka: Aleksandra Kostrzewa / produkcja: Monika Balińska  / nailartist: Patrycja Jewsienia / biżuteria: Brazi Druse Jewelry


Koprodukcja z Fundacją Ciało/Umysł

czytaj mniej

twórcy

KONCEPCJA, CHOREOGRAFIA, REŻYSERIA Marta Ziółek
PERFORMERKI Ramona Nagabczyńska, Katarzyna Sikora, Monika Świtaj, Zuza Wrońska, Marta Ziółek
TEKST, DRAMATURGIA, TEKSTY PIOSENEK Anka Herbut
SCENOGRAFIA Magdalena Łapińska-Rozenbaum
KOSTIUMY Pat Guzik
MUZYKA Zoi Michailova
REŻYSERIA ŚWIATŁA Jacqueline Sobiszewski
KOMPOZYCJA PIOSENEK, TEKST PIOSENKI "WYSPA" Zuza Wrońska
WIDEO/MAKING-OF Ania Gawlita
ASYSTENTKA CHOREOGRAFKI Aleksandra Kostrzewa
PRODUKCJA Fundacja Ciało/Umysł, STUDIO teatrgaleria
PRZY WSPARCIU Fundacja Burdąg
KIEROWNICZKA PRODUKCJI Monika Balińska
INSPICJENTKA Zuzanna Prusińska
PREMIERA

9.10.2020

SCENA

Malarnia

BILETY

45/35 PLN

CZAS TRWANIA

50'

OGRANICZENIA

18+

fot. Zuza Krajewska

kiedy gramy

News