Miasto białych kart

Miasto białych kart

CYKL DANIEL BUREN I MŁODZI REŻYSERZY

Druga po ŁAKNĄĆ premiera cyklu Daniel Buren i młodzi reżyserzy

Miasto białych kart to political fiction w orwellowskim stylu. Saramago pokazuje, jak demokracja w płynny i niemal niezauważalny sposób potrafi przekształcić się w totalitaryzm. Świat Saramago to model rzeczywistej demokracji, w której obywatel staje się maszynką do wypełniania obowiązku wyborczego – skreślania raz na kilka lat nazwisk na karcie do głosowania. Demokracja stopniowo przestaje być gwarantem obywatelskiej wolności, kontroli nad rządem czy nawet prawem do podejmowania faktycznie wolnych wyborów. Rucińska przygotowuje aktualny spektakl, który będzie studium opresyjności władzy i najciemniejszych stron ludzkiej natury, a także wnikliwym spojrzeniem na społeczną naturę człowieka i jego zdolność do nieustannych zmian.

Ewa Rucińska jest absolwentką wydziału aktorstwa dramatycznego w Cours Florent i INALCO w Paryżu, studentką wydziału reżyserii krakowskiej AST. Laureatką nagrody Jacques 2013 za najlepszy debiut reżyserski oraz nagrody P'tit Molière, a także nagrody ZAiKS-u na 7. Forum Młodej Reżyserii. W Polsce współpracuje m.in. z Operą Narodową w Warszawie jako asystentka Mariusza Trelińskiego. W lutym 2018 zadebiutowała spektaklem Świętoszek w Teatrze Żeromskiego w Kielcach.

Daniel Buren i młodzi reżyserzy
W tym sezonie realizacji idei „teatrugalerii" podjął się Daniel Buren - jeden z najwybitniejszych światowych artystów współczesnych i teoretyków sztuki. Obiekt-scenografia Burena jest punktem wyjścia do pracy trzech młodych reżyserów: Radosława Maciąga, Ewy Rucińskiej oraz Grzegorza Jaremki. Pierwsza premiera (Sarah Kane ŁAKNĄĆ) odbyła się 12 października 2018 r. w reż. R. Maciąga.

Spektakl polecany w projekcie Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą - szczegóły tutaj

czytaj mniej

twórcy

AUTOR José Saramago
ADAPTACJA I REŻYSERIA Ewa Rucińska
SCENOGRAFIA Daniel Buren
KONCEPCJA SCENOGRAFICZNA / KOSTIUMY Ela Tolak
MUZYKA Wojciech Kostrzewa
REŻYSERIA ŚWIATŁA Paulina Góral
INSPICJENTKA Maria Lejman-Kasz
KIEROWNIK PRODUKCJI Justyna Pankiewicz
ASYSTENT PRODUKCJI Monika Balińska
SCENA

Duża im. Józefa Szajny

PREMIERA

9.03.2019

CZAS TRWANIA

70 minut

fot. Krzysztof Bieliński

kiedy gramy

News