kompozycja_trzecia rzeczywistość | STS

kompozycja_trzecia rzeczywistość | STS

„Kontrast jest konieczny, by istniały rzeczy i powstać mogła trzecia rzeczywistość” (Hans Bellmer)

Poszukiwania do spektaklu kompozycja_trzecia rzeczywistość obejmowały temat ciała-instalacji w stanach gęstości i zawieszeń, komponowanie wyobrażeń i przekładanie ich na zmieniające się sceniczne obrazy. Dla Anny Piotrowskiej intrygująca była postać Hansa Bellmera, samotnika z oryginalną fantazją, zafascynowanego surrealizmem. Hans Bellmer, urodzony w 1902 roku w Katowicach niemiecki malarz, rzeźbiarz i grafik, znany jest głównie z serii rzeźbiarskich instalacji „Lalka” – fascynujących lalkowych kompozycji, które stały się inspiracją dla nieoczywistych kobiecych postaci w spektaklu.

Artysta tak mówił o swojej twórczości: Myślę, że różne sposoby ekspresji – postawa, ruch, gest, działanie, dźwięk, słowo, wyobraźnia, ustawienie przedmiotów – biorą się z tego samego mechanizmu, i że ich źródło ma podobną strukturę. Podstawowym rodzajem ekspresji, jeśli nie będzie komunikacja, to będzie refleks. Jakiej potrzebie, jakiemu cielesnemu pragnieniu może on odpowiadać? (…). Dziwna hybryda powstaje z połączenia rzeczywistych i nierealnych elementów, rodzi się ona z przyzwoleń i zakazów obydwu tych elementów, z których jeden o tyle zyskuje na rzeczywistości, o ile drugi się jej zrzeka.

PRODUKCJA: Fundacja Rozwoju Tańca
KOPRODUKCJA: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
PARTNERZY: Dom Kultury Kadr / Mazowiecki Instytut Kultury / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / Fundacja Artystyczna PERFORM

Spektakl powstał w ramach współfinansowania przez m.st. Warszawa

pokaz work in progress:
Festiwal Kalejdoskop, 27 kwietnia 2018, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

premiera:
24 września 2018, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w ramach tryptyku „fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery”

czytaj mniej

twórcy

KONCEPCJA, REŻYSERIA, CHOREOGRAFIA Anna Piotrowska
KREACJA I WYKONANIE Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska
MUZYKA NA ŻYWO Aleksandra Piotrowska
PREMIERA

24.09.2019

SCENA

Malarnia

CZAS TRWANIA

40'

BILETY

20 zł

kiedy gramy

News