Jestem miłością - STS

Jestem miłością - STS

Scena Tańca Studio 29-31 października

Spektakl stanowi performatywny projekt na granicy teatru tańca, performansu i działań parateatralnych. Konsekwencją spotkania dwóch kobiet jest wspólne penetrowanie przestrzeni społeczno-religijno-  kulturowych, które blokują naturalny rozwój jednostek. Istotną rolę w pracy nad projektem odegrały pytania o poczucie wolności oraz odczuwanie poczucia winy.

Poczucie winy w swojej elementarnej definicji utożsamiane jest ze stanem emocjonalnym, powstającym w sytuacji uświadomienia sobie czynu moralnie niedozwolonego. Wielokrotnie związane jest z koniecznością poddania się karze, którą jednostki same na siebie nakładają, ma to służyć zadośćuczynieniu albo nawet długiej procesji odpokutowania.

Wielokrotnie poczucie winy nie jest jednoznaczne z faktycznym przewinieniem, co jednak w poczuciu jednostek przepełnionych poczuciem winy nie ma znaczenia. Stan odczuwalny staje się rzeczywistością daleką od stanu faktycznego. Można powiedzieć, że w dużej mierze za poczucie winy odpowiadają systemy społeczne; kultura, w której uczestniczymy, a także systemy religijne.

Celem projektu nie jest jednak obwinianie przysłowiowego „Pana Boga” za to, że wywołuje w nas poczucie winy, ale przyjrzenie się uwikłanym jednostkom, w tym wypadku kobietom. Jakie emocje nimi targają? Czy są w stanie znaleźć przestrzeń autonomicznej wolności, wolnej od poczucia winy?


czytaj mniej

twórcy

koncept /wykonanie Basia Bujakowska, Daria Kubisiak
tekst Daria Kubisiak, Basia Bujakowska
muzyka Marcin Janus
data premiery

25 marca 2018

KCC

czas trwania

50 min.

kiedy gramy

News