Jaskółka - MST

Jaskółka - MST

5. MŁODZIEŻOWE SPOTKANIA TEATRALNE

W następstwie paktu Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 r. Niemcy i Związek Sowiecki dokonały rozbioru Polski. Niemcy zaatakowali Polskę 1 września, Sowieci 17 września 1939 r. Kolejne miliony Polaków znalazły się pod niemiecką i sowiecką okupacją. Na Syberię i do obozów koncentracyjnych zwanych łagrami zsyłano Polaków masowo, a śmiertelność była zatrważająca. Polaków zabierano nocą z domów i wywożono w nieznanym kierunku lub rozstrzeliwano. Spośród mężczyzn aresztowanych przez NKWD przeżył tylko co drugi, ale ofiarami holokaustu Polaków na wschodzie były także kobiety i dzieci. Monodram "Jaskółka" jest oparty na faktach zaczerpniętych z prawdziwych wspomnień kobiet. Scenariusz powstał na podstawie książki Anny Herbich "Dziewczyny z Syberii", zawierającej relacje kobiet wywiezionych jako młode dziewczyny na Syberię w latach 1939-1945. 

Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz działa w Warszawie od ponad 15 lat. Wychowuje i kształci młodych adeptów sztuki aktorskiej, rozwija wrażliwość i pielęgnuje pasje. Grupa odnosi rokrocznie bardzo wysokie wyniki w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.


Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić na Młodzieżowe Spotkania Teatralne, podczas których, na Dużej Scenie STUDIO teatrgalerii, zaprezentują się najlepsze warszawskie młodzieżowe zespoły teatralne – zdobywcy prestiżowych nagród na najważniejszych stołecznych i ogólnopolskich festiwalach oraz przeglądach ruchu amatorskiego. Młodzieżowe Spotkania Teatralne są realizowane w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej; ich inicjatorem był animator, aktor i reżyser Tomasz Mitrowski. W tym roku Warszawski Program Edukacji Kulturalnej ma priorytety. Jednym z nich jest wielokulturowość, stad też wyjątkowo zaprezentujemy Państwu Teatr Playback, który tworzą dorośli aktorzy. Spektakl zrealizowany przez grupę powstał na podstawie opowieści dzieci z Ośrodka dla Uchodźców. 

Po każdym spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórcami oraz zaproszonymi na przegląd ekspertami: teatrologiem Januszem Majcherkiem oraz aktorką Moniką Pikułą. Spotkania poprowadzi Krzysztof Wilkowski.


czytaj mniej

twórcy

produkcja Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz
scenariusz/reżyseria Julia Kotarska-Rekosz
występuje Julia Wasilewska

kiedy gramy

News