Hold on - STS

Hold on - STS

Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne

Inspiracją do stworzenia spektaklu była wystawa fotograficzna „I know not these my hands” autorstwa Cooper and Gorfer, których głównymi bohaterkami są kobiety, ich dłonie, oczy, skóra i ubranie, mówiące o ich tożsamości i doświadczeniach. Gdzie jest moje miejsce w sztuce? Czym chcę się z Wami podzielić? W którym miejscu moja wrażliwość dotyka Twojej wrażliwości? I dlaczego tylko energia pozwala nam się do siebie zbliżyć?

Postawienie tych pytań w nieco szerszym kontekście przez prowokacyjny obraz stworzenia kobiety, nawiązujący do fresku Michała Anioła, zwraca uwagę na zasadnicze różnice wynikające z ogólnego postrzegania płci, przypisywania im danych cech i powinności ukształtowanych przez tkanki społeczne, które mogą tworzyć zdeformowany obraz świata.

Spektakl transformuje różne rodzaje kobiecej energii, od subtelności, renesansowego piękna i siły, po brutalność i szczerość, budując intymność każdego spotkania z widzem. Zaprzecza stereotypom poprzez podjęcie tematu związanego z kreacją i aktem twórczym w kontekście tańca współczesnego, w którego historii kobiety odegrały znaczącą rolę. Kolejne elementy performansu przekształcają przekonania o sposobie radzenia sobie z trudem i umiejętnościach rozwiązywania problemów przez wzięcie spraw w swoje ręce.

(obowiązuje wspólny bilet ze spektaklem Body mantra)
czytaj mniej

twórcy

KONCEPCJA Marta Wołowiec i Marcin Janus
TANIEC, CHOREOGRAFIA Marta Wołowiec
MUZYKA Marcin Janus
PREMIERA

3 maja 2018

CZAR TRWANIA

40 minut

kiedy gramy

News