HanaUmeda/SadaYakko | STS

HanaUmeda/SadaYakko | STS

Scena Tańca Studio. Tymczasowa Strefa Autonomiczna 26-28 lipca 2019

Sada Yakko (1871-1946) - gejsza i tancerka. Pierwsza propagatorka japońskiego teatru na Zachodzie i pierwsza zawodowa aktorka nowoczesnej Japonii. W kulturze polskiej znana przede wszystkim dzięki Janowi Augustowi Kisielewskiemu. Dla młodopolskich artystów była inspiracją i „sensacją egzotycznej natury”. Kiedy w marcu 1902 roku wystąpiła przed polską publicznością, miała już za sobą półroczne tourneé po Stanach Zjednoczonych, a w Europie nazywano ją japońską Sarą Bernhardt.

Yakko, rezygnując z nadmiaru teatralnych znaków, wzbogacała swoje występy o ekspresję i dramatyzm, nieobecne w tradycyjnym japońskim tańcu. Prawdziwie japońskiemu artyście nie chodzi jednak o to, żeby wyrazić siebie czy przekazać światu jakąś głęboką prawdę, ale żeby nawiązać z odbiorcą relację, która przez wzruszenie, śmiech czy patos przyniesie mu przyjemność. Sada Yakko nie uciekała więc od popularnego wyobrażenia o egzotycznym kraju wschodzącego słońca.

Szukając wspólnoty ze swoją o sto lat starszą koleżanką po fachu, Hana Umeda próbuje przywołać szczątki scenicznego ciała Sady Yakko.

W spektaklu wykorzystano cytaty z: L. Downer Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód, przeł. Patryk Gołębiowski; J.A. Kisielewski O teatrze japońskim; M. Shelley Frankenstein, przeł. Henryk Goldmann; E. Jelinek Dzieci umarłych, przeł. Agnieszka Kowaluk.

Twórcy spektaklu dziękują: Magdzie Małczyńskiej-Umedzie, Gabiemu Krajewskiemu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Komunie Warszawa.

Spektakl powstał dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska”.

PARTNERZY
Komuna Warszawa, Młoda Polska

czytaj mniej

twórcy

TWÓRCY Grudziński / Jarzębska / Kozakiewicz / Ostrowska / Prowaliński / Soszyński / SHINS-K / Umeda
PREMIERA

1.02.2019

CZAS TRWANIA

50 min

BILETY

20 zł

UWAGA

W spektaklu wykorzystywane są dynamiczne światła oraz dym.

fot. Karolina Gorzelańczyk

kiedy gramy

News