Druga natura | STS

Druga natura | STS

Scena Tańca Studio. Tymczasowa Strefa Autonomiczna 26-28 lipca 2019

Punktem wyjścia dla projektu Druga natura jest życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu. 

Zagłada, dla człowieka będąca doświadczeniem granicznym, dla środowiska naturalnego również okazała się wydarzeniem krytycznym. Nazistowskie ludobójstwo pociągnęło za sobą daleko idące ekobójstwo. Nie da się zaprzeczyć, że w wyniku działań eksterminacyjnych przyroda cierpiała wraz z człowiekiem.

 

Zniszczenie środowiska to nasza współczesna zagłada. Dzisiejsza natura po raz kolejny staje się nie tylko eko-świadkiem destrukcyjnych aspiracji człowieka, ale także ich ofiarą. Ponad 70 lat po zbrodni hitlerowskiej doświadczamy ekologicznego kryzysu. Według naukowców bez zmian naszej globalnej polityki za 70 lat wyginie znaczna część ludzkości.  


Druga natura to praktyka pamięci i żywe archiwum powstające pomiędzy zmianą i regresem, utrwalaniem i utratą. Wpisując doświadczenie biograficzne Poli Nireńskiej w szeroki kontekst środowiskowej historii zagłady, zwraca uwagę na trwanie w otaczającym krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, trwałość przemocowych praktyk wobec natury oraz współczesną eksploatację środowiska. 


Produkcja powstała w ramach projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca.

Choreografia i performans inspirowane Tetralogy of Holocaust Poli Nireńskiej, Bacchanal Isadory Duncan, Extinct Animals Marcusa Coatesa.

Instalacja powstała we współpracy z Instytutem Pileckiego.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 oraz środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

czytaj mniej

twórcy

POMYSŁ Agata Siniarska / Karolina Grzywnowicz
INSTALACJA Karolina Grzywnowicz
CHOREOGRAFIA I PERFORMANS Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska
POMOC DRAMATURGICZNA Mateusz Szymanówka
KONSULTACJE Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Franziska Dieterich, Jacek Małczyński, Magdalena Zamorska
PRODUKCJA Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz
KOPRODUKCJA HELLERAU European Centre of the Arts, Dresden, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
PREMIERA

26.04.2019

CZAS TRWANIA

50 min

BILETY

20 zł

fot. Michał Ramus

kiedy gramy

News