Dobrze ci tego nie opowiem

Dobrze ci tego nie opowiem

produkcja: Komuna Warszawa

Zostałam zaproszona do realizacji spektaklu o wojnie, w cyklu o wojnie. Wojna jest w Polsce tematem absolutnie wyczerpanym i zużytym, a zarazem w pewnym sensie nigdy niedotkniętym. Opowieści o wojnie było zbyt wiele, dlatego już ich nie słuchamy albo zamieniamy je w umoralniający kicz, dopasowując do wyznawanej aktualnie ideologii.

W swojej pracy zajmuję się doświadczeniem. Dotykając tematu wojny, chciałam zbadać, jak wojna, która była tutaj prawie sto lat temu, jest wciąż obecna dzisiaj, w jaki sposób przekłada się na nasze doświadczanie świata i samych siebie, czy i w jaki sposób możemy się tym doświadczeniem dzielić i z nim pracować?

Produkcja Komuna Warszawa. Spektakl powstał w ramach cyklu Komuny Warszawa Przed wojną / Wojna / Po wojnie

W sklepie STUDIO dostępna książka Dariusza Kosińskiego: Opowiem jak najlepiej umiem. O teatrze Anny Karasińskiej
wyd. Teatr Studio i Komuna Warszawa 2020

czytaj mniej

twórcy

TEKST, REŻYSERIA Anna Karasińska
OBSADA Bożna Wydrowska, Sara Goworowska, Dobromir Dymecki, Karolina Harris

fot. Pat Mic

Cytaty

Przedstawienie wyjątkowo i wręcz demonstracyjnie ascetyczne i „nieteatralne”. (…) „Nieteatralność” (..) nie polega na rezygnacji z występu, zacieraniu granicy między widzami i aktorami, ale na dążeniu do zminimalizowania niezwykłości sytuacji. Scena Malarnia w Teatrze Studio jest niewielka, kameralna, a widownia ustawiona bardzo blisko tego fragmentu sali, którym dysponują aktorki i aktorzy. Nie ma żadnego podium, więc można mieć wrażenie, że jesteśmy wspólnie w jakimś dużym pokoju, gdzie kilka osób postanowiło opowiedzieć coś pozostałym.

Dariusz Kosiński

kiedy gramy

News