C/U Pokaz filmu #2 Teheran

C/U Pokaz filmu #2 Teheran

Pokaz trzech filmów autorstwa berlińskich artystów Daniela Köttera i Constanze Fischbeck z cyklu state-theatre – Bejrut, Berlin i Teheran.
www.state-theatre.de

State-theatre #2 TEHERAN

2011, HD, 24 min

udział biorą: Sara Reyhani, Arezou Hosseini, Behrooz Gharibpour

Vahdat Hall to pierwsza i jedyna klasyczna siedziba opery i baletu w Teheranie. Budowa gmachu została zlecona w 1966 roku przez reżim szacha, a jego główna sala przypomina Operę Wiedeńską. Motywy dekoracyjne przywodzą na myśl formy rodem z Persepolis, najbardziej reprezentatywnej architektury starożytnego imperium perskiego. Przez trzynaście lat w sali tej gościł klasyczny repertuar baletowy i operowy, choć archiwum Vahdat Hall nie przechowuje żadnych zapisów z tego okresu.

Kadr 1: Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku w Vahdat Hall nie odbywały się spektakle operowe i baletowe.

Kadr 2: Tancerka Sara Reyhani w 1999 roku na scenie Vahdat Hall zaprezentowała się jako solistka pierwszego pokazu tzw. ruchu rytmicznego.

Kadr 3: W roku 2004, z inicjatywy prywatnej, dawne warsztaty Vahdat Hall zostały przekształcone w teatr lalkowy. Dziś jedyną sceną wystawiającą spektakle operowe w Iranie jest Ferdosi Hall. Obecnie nie ma planów przywrócenia Vahdat Hall pierwotnej funkcji siedziby baletu i opery.

czytaj mniej

kiedy gramy

News