C/U Manfred Macx

C/U Manfred Macx

Rekonstrukcja ostatniego dzieła choreografa-geniusza Manfreda Macxa, złożona z odnalezionych zapisów wideo. To opowieść o artyście ekstremalnym, który w sztuce szuka ostatecznej wolności, aż po całkowite wyzwolenie się z ciała.

Spektakl Manfred Macx to szczególny przypadek tzw. mockumentu (czyli „udawanego” dokumentu). Macx to bohater futurystycznej powieści Accelerando Charlesa Strossa, która opowiada o dążeniu człowieka, by móc porzucić ciało będące już tylko zużytym pojemnikiem i stać się czystą świadomością. Po temat sięgnął tancerz i choreograf Tomasz Bazan, ukrywając się za podwójnym alter ego – nieistniejącego, wykreowanego artysty Manfreda Macxa i zaproszonego do projektu realnego tancerza – Patryka Rybarskiego (m.in. nagradzanego mistrza pole dance!).

Tomasz Bazan o najnowszej pracy: Solo jest efektem moich przemyśleń na temat sytuacji artysty i momentu tworzenia, ale w specyficznych okolicznościach – pomiędzy wypaleniem systemowym, a marzeniem bezkompromisowego konstruowania form ciała w przestrzeni fizykalnej. Ciało jest dla mnie ostatecznym środkiem i odniesieniem, zmywającym warstwy dramaturgii, koncepcji, odniesień. 

czas trwania 60 min
premiera:  2 października 2018, Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa
spektakl zawiera sceny nagości

czytaj mniej

kiedy gramy

News