C/U Facing the Sea, for Tears to Turn into Laughter

C/U Facing the Sea, for Tears to Turn into Laughter

Radhouane El Meddeb (Tunezja/Francja)

Radhouanne El Meddeb po 20 latach spędzonych we Francji wrócił do Tunezji, która przeżyła rewolucję i wciąż żyje w oczekiwaniu zmiany. Spotkał się z Tunezyjczykami,  którzy brali udział w rewolucji. Dla wielu z nich był tym, który zostawił swój kraj. Stworzył spektakl rozpisany na dziesięcioro artystów z Tunisu, tancerzy, aktorów i muzyków, kobiet i mężczyzn, w którym czerpie z ich i swoich osobistych doświadczeń, a także z tradycji i współczesności Tunezji. Stawia pytania o tożsamość i przynależność, żałobę i utratę więzi, wyraża gniew wobec kraju, który pozostawiając ubogich samym sobie, wydaje ich ekstremistom.

Przedstawienie buduje intensywność gestu, muzyki, śpiewu, obrazu i – przede wszystkim – spojrzenia. Mężczyźni i kobiety w napięciu patrzą na morze, patrzą na rzędy widzów. Tytułowe morze dzieli nie tylko Europę i Afrykę Północną, ale przede wszystkim konkretnych ludzi. Taniec definiowany jest zwykle przez ruch, gest, ale ten spektakl dzieje się właściwie pomiędzy gestami, w obliczu utraconych więzi. Każda ze stron na coś czeka. Czy jestem na właściwym miejscu? – to pytanie artysta stawia sobie i każdemu z widzów.

czas trwania 60 min., muzyka na żywo
po raz pierwszy w Polsce
(premiera: 2017, festiwal w Awinionie)
po spektaklu spotkanie z artystą, prowadzenie spotkania Anna Sańczuk (tłumaczenie z języka francuskiego na język polski)
partner: Instytut Francuski, Instytut Francuski w Polsce

czytaj mniej

kiedy gramy

News