Chroma

Chroma

CYKL: DANIEL BUREN I MŁODZI REŻYSERZY

W 1986 roku Derek Jarman, jeden z najwybitniejszych brytyjskich reżyserów filmowych, autor „Jubileuszu”, „Caravaggia” czy „Edwarda II”, dowiaduje się, że jest HIV-pozytywny. W efekcie powikłań zaczyna tracić wzrok, nie zaprzestaje jednak pracy. 

Tworzy awangardowy film „Blue” (ekran wypełniony w całości błękitem, który jest ostatnim kolorem rozpoznawanym przez twórcę) i pisze esej „Chroma. Księga kolorów”. To poetycki zapis procesu umierania, ale też polityczna teoria i historia barw. 

Dziś, w dobie gorących debat, w których kolory stają się nośnikiem sporów i wartości, intuicje Jarmana stają się wyjątkowo aktualne.

Twórcy przedstawienia nie poprzestają jednak na doraźnych skojarzeniach: − W „Chromie” pociąga nas przede wszystkim problem utraty wzroku i (nie)widzenia. Jesteśmy przemęczeni nadmiarem obrazów, nie chcemy już widzieć. Chcemy wziąć urlop od rzeczywistości, wkroczyć w pustkę, zanurzyć się w błękit. 

„Chroma” to kosmiczna podróż w poszukiwaniu utopii. W jej trakcie testujemy eskapistyczne strategie. Sięgamy do science fiction, fantazjując o możliwych przyszłościach. Poszukujemy doświadczeń poza obrazem, zwracając się w stronę dotyku i intymności. Zanurzając się w kolor, odkrywamy chromoseksualność. Nie chcemy opowiadać o heroicznym poszukiwaniu wolności, tylko desperackiej potrzebie odpoczynku. Wciąż stawiamy sobie to samo pytanie: jak choć na chwilę przestać widzieć to, co dzieje się dookoła?

Premiera: 15 listopada 2019
Pokazy przedpremierowe: 10, 12-14 listopada 2019

Na podstawie książki CHROMA: A BOOK OF COLOUR
© Copyright 1994 by Derek Jarman

czytaj mniej

twórcy

REŻYSERIA Grzegorz Jaremko
DRAMATURGIA Paweł Świerczek
KOSTIUMY Marcin Kosakowski
MUZYKA Kondensator Przepływu (Bartłomiej Chmara, Jakub Janicki)
PRZESTRZEŃ / REŻYSERIA ŚWIATŁA Aleksandr Prowaliński
CHOREOGRAFIA Agnieszka Kryst
VIDEO Adam Lipiński
KIEROWNIK PRODUKCJI Aleksandra Wiśniewska
INSPICJENTKA Maria Lejman-Kasz
ASYSTENTKA PRODUKCJI Jolanta Jankowska
PREMIERA

15.11.2019

SCENA

Foyer

CZAS TRWANIA

70 MIN

BILETY

35-45 ZŁ

UWAGA!

światło stroboskopowe / intensywne efekty iluzji optycznej / dym

OGRANICZENIA

dla widzów pełnoletnich

kiedy gramy

News