Choreografia twarzy warsztat Ramony Nagabczyńskiej | STS

Choreografia twarzy warsztat Ramony Nagabczyńskiej | STS

fot. Katarzyna Szugajew

Z uczestnikami warsztatu Ramona Nagabczyńska będzie dzielić się praktyką ruchową i rezultatami researchu na temat choreografii twarzy, których zwieńczeniem będzie spektakl Facia (premiera: listopad 2019).

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka, a język jej analizy naładowany jest romantyczną mitologią. Twarz jest częścią ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. Jednocześnie jej postrzeganie podlega historycznym przemianom i specyficznym nakazom, dotyczącym ciała.

Jakie konsekwencje proces ten ma dla „choreografii twarzy”? Dlaczego dyskurs taneczny jest tak ubogi w rozważania na ten temat? Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy „neutralna twarz”? I jakie przybiera formy? Czy obsesja ta wynika z potrzeby ucieczki od psychicznego współodczuwania? Czy wyraża opór wobec większej komplikacji już skomplikowanego obrazu? Czy odwrotnie – jest sprzeciwem wobec zbytniego uproszczenia czegoś pierwotnie bogatego?

czytaj mniej

kiedy gramy

News