Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

reż. Natalia Korczakowska

Spektakl okrzyknięty przez krytyków jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu 2016/17. Berlin Alexanderplatz w reżyserii Natalii Korczakowskiej to dzieło wyjątkowe - imponujące swoim rozmachem, znakomitymi kreacjami aktorskimi, warstwą wizualną i dźwiękową.

Adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20, porównywanej do Ulissesa Jamesa Joyce’a. Alfred Döblin stworzył wielowymiarowy portret międzywojennego Berlina, na który składają się różne punkty widzenia, m.in. fragmenty artykułów prasowych, sprawozdania sądowe, mity greckie, popularne piosenki, treść miejskich afiszy, efekty dźwiękowe i cytaty z innych utworów. Jest to obraz chaosu wielkiego europejskiego miasta XX wieku, w którym dojrzewał współczesny nacjonalizm i faszyzm. Obraz ten w niepokojący sposób przypomina dzisiejszy świat, który rehabilituje myślenie skrajnie prawicowe. Dla reżyserki Natalii Korczakowskiej, Berlin to przede wszystkim stan umysłu, przestrzeń wolności i awangardy, zagrożona przez pospolite ruszenie moralistów (tak zwanych „porządnych” ludzi) i fanatyków władzy nad ludem. W takim Berlinie rozgrywa się przypowieść o Frankciszku Biberkopfie robotniku, alfonsie i mordercy, któremu dane jest przeżyć wewnętrzną przemianę, poprzez odrzucenie, a następnie zintegrowanie odkrytego w sobie zła.

czytaj mniej

twórcy

SCENARIUSZ I REŻYSERIA Natalia Korczakowska
SCENOGRAFIA Anna Met
ŚWIATŁA Bartosz Nalazek
KOSTIUMY Marek Adamski
DRAMATURGIA Wojtek Zrałek-Kossakowski
KONSULTACJE CHOREOGRAFICZNE Tomasz Wygoda
OPERATOR KAMERY Anu Czerwiński/Miłosz Więckowski
MUZYKA Marcin Lenarczyk, Bartłomiej Tyciński
INPICJENTKA Zuzanna Prusińska
KIEROWNIK PRODUKCJI Justyna Pankiewicz
ASYSTENT REŻYSERA Radosław Mirski
ASYSTENTKA SCENOGRAFA Małgorzata Dzik
ASYSTENTKA KOSTIUMOGRAFA Justyna Białowąs
ASYSTENTKA PRODUKCJI Agata Odolczyk
PREMIERA

27.01.2017

czas trwania

200 minut (dwie przerwy)

Uwaga

światło stroboskopowe

ograniczenia

18+

BILETY

35-100 zł

wejściówki 25 zł

fot. Krzysztof Bieliński

Cytaty

(…) To, na co przyszedłem: sprawnie zrobioną adaptację tego monumentalnego tomiszcza, wartką dramaturgicznie akcję złożoną z kapitalnych scen i najlepsze aktorstwo, jakie dzisiaj oferuje miasto stołecznego Warszawa. (…)Nie pamiętam, kiedy ostatnio wyszedłem z teatru tak zachwycony.

Mike Urbaniak

„Berlin Alexanderplatz” to spektakl totalny.

Jan Bończa-Szabłowski

Rzeczpospolita

(…) Jednak fundamentem spektaklu są silne aktorskie osobowości, z których każda oddzielnie daje popis swoich możliwości.

Agnieszka Górnicka

Teatr Dla Was

kiedy gramy

News