GALERIA MÓWI

GALERIA MÓWI

GALERIA MÓWI to cykl krótkich filmów, które stworzyli dla nas artyści i artystki związani z Galerią Studio. Nagrane podczas niedawnej izolacji, czasem spontaniczne, czasem wyreżyserowane filmy, pozwalają nam zajrzeć w prywatną przestrzeń pracowni i domów. Czym się w tej chwili zajmują? Co ich inspiruje? Za czym tęsknią? Dowiemy się jak obecna, bardzo dynamiczna i niepewna sytuacja, wpływa na ich twórczość, a także jak według nich zmienia się pojęcie przestrzeni artystycznej. 

Cykl rozpoczyna film WIKTORII WOJCIECHOWSKIEJ, "Biblioteka śladów", nagrany w jej paryskim domu. Artystka łapiąc promienie słońca, opowiada o swoim nowym projekcie artystycznym związanym z naturą.TOMASZ SZERSZEŃ, artysta i kurator naszej ubiegłorocznej wystawy Transfert, obserwuje zmieniającą się sytuację na świecie ze swojego domu na wsi. Mówi o dziwnym sprzężeniu dawnych projektów artystycznych z aktualną rzeczywistością, nowej książce i... sadzeniu drzew!RARA KAMIŃSKA, zaprasza nas na rowerową wycieczkę po Berlinie i uchyla rąbka tajemnicy, opowiadając z jak niezwykłego materiału powstają jej najnowsze rzeźby! W ramach projektu GALERIA MÓWI mamy wyjątkową okazję, by spojrzeć z bliska na twórczy warsztat artystów i artystek związanych z Galerią Studio.ELIZA PROSZCZUK to artystka, której pracę mogliście zobaczyć m.in. na ubiegłorocznej wystawie Transfert w Galerii Studio.  Eliza sięga dziś do tradycyjnych technik tkackich, typowych dla rejonu Podlasia. Tworzy piękne tkaniny dwuosnowowe, o wzorach łączących formy roślinne z  motywami związanymi z kobiecością. TEODOR AJDER jest pisarzem, psychologiem, specjalistą w zakresie kształcenia specjalnego i kuratorem. Jego film jest owocem współpracy z łódzkim poetą Rafałem Gawinem i powstał w ramach projektu Talking transformations →  http://www.talkingtransformations.eu/EWA ZARZYCKA to artystka tworząca zdjęcia, filmy, performance, jest również autorką notatek na pograniczu literatury i rysunku. Jej sztuka jest zapisem codziennego życia i nieustającej międzyludzkiej komunikacji.  Czym w obecnej, niepewnej sytuacji się zajmuje? co ją  inspiruje? a co niepokoi? Specjalnie dla Galeria Studio w 2018 roku artystka przygotowała pokaz nowego projektu Nie jestem Zofią Rydet, nawiązujący do słynnego cyklu fotograficznego Zofii Rydet Zapis socjologiczny, który powstawał w latach 1978—1990.Na zakończenie pierwszej edycji projektu zaprosiliśmy BARBARĘ GRYKĘ, która jeszcze jako studentka warszawskiej ASP była współautorką wystawy z naszych zbiorów Stała kolekcja, stała z 2017 roku.
Dzień z kwarantanny Basi Gryki to bałagan. W jej własnym pokoju, na klatce schodowej, w mediach społecznościowych. Artystka zastanawia się, co wyniknie z tego chaosu oraz nad tym, czy wrócimy do stanu sprzed pandemii i czy naprawdę warto do niego wracać.Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebook'u oraz na Instagramie.News