29 II: XII SEMINARIUM FEMINISTYCZNE

29 II: XII SEMINARIUM FEMINISTYCZNE

Zapraszamy na lutowe Seminarium Feministyczne

 

 EMOCJE, UCZUCIA, AFEKTY. ARTYSTKI I DYSKURS MIŁOSNY

 

 Galeria Studio, PKiN, Warszawa

 29 lutego 2020, godz. 12.00-15.00

 

 Dwunasta edycja Seminarium Feministycznego odbędzie się wyjątkowo w przestrzeni Galerii Studio w Warszawie i będzie towarzyszyć wystawie "&I<3U2" poświęconej sposobom komunikowania przez artystki tematów związanych z miłością i intymnością. Jej kuratorką jest Paulina Olszewska. 

 

 W czasie tego spotkania zajmiemy się tym, w jaki sposób artystki podejmują w swojej twórczości temat miłosnych afektów. Interesują nas twórczynie jako podmioty miłosnych dyskursów, które manifestują i/lub analizują swoje uczucia i emocje, w szerokiej skali i różnym natężeniu. Ciekawi nas jak sytuują swoje wypowiedzi wobec tradycji i współczesnych form komunikacji, negocjując po/wagę pozycji zakochanego kobiecego podmiotu. Chcemy skupić się na pracach współczesnych, ale także pokazać archeologię kobiecego języka miłosnego.

 

 Plan Seminarium:

 1. Małgorzata Widomska, „Dyscyplina afektu” – performatywna prezentacja malarstwa i poezji artystki.

 2. Bettina Bereś, "Miłość kołdry do prześcieradła" – prezentacja dotycząca uczuć w twórczości znakomitej artystki, jednej z prekursorek feminizmu w sztuce polskiej, Marii Pinińskiej-Bereś przedstawiona przez jej córkę, malarkę Bettinę Bereś.

 3. Anna Królikiewicz, „Poison Candy” – performans kulinarny związany z  iluzją miłości nęcącej i słodkiej.

 4. Karolina Sobel, „If U are Ok, I am Ok. Intymność par nieheterenormatywnych oraz realia życia w Warszawie” – wykład performatywny artystki związany z tematem jej pracy dyplomowej dotyczącej sposobów reprezentacji miłości, czułości oraz wzajemnej troski za pomocą fotografii. 

 5. Joanna Gwiazda „Piękno destrukcji. Krokodyle łzy. Promieniowanie ciszy. Transpozycja mitu w sztuce Pauliny Stasik” – prezentacja dotycząca sztuki Pauliny Stasik, w szczególności jej najnowszych prac prezentowanych na wystawie w Galerii Wozownia w Toruniu.

 

 Na zdjęciu: Karolina Sobel, "If U are Ok, I am Ok", 2019, fotografia

News