Wystawa: Kolekcja Galerii Studio

Wystawa: Kolekcja Galerii Studio

Projekt fotograficzny: Błażej Pindor
Projekt graficzny: Jan Diehl Michałowski, Tomek Wróbel


KOLEKCJA GALERII STUDIO W WARSZAWIE 

5.02 – 18.04.2021 

Niedostępna z powodu lockdownu Z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce instytucje kultury, w tym teatry i galerie, zostały zamknięte do 18 kwietnia 2021 roku. 

Tymczasem zapraszamy Państwa do oglądania naszego kanału VOD, gdzie można zwiedzić wystawę wraz z jej kuratorkami: Natalią Andrzejewską, Dorotą Jarecka i Pauliną Olszewską, a także obejrzeć oprowadzanie po wystawie autorstwa Joanny Mytkowskiej, dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z aktorką Teatru Studio Ireną Jun, którą przeprowadził tuż przed otwarciem wystawy Mariusz Szczygieł, a także wypowiedzi artystek i artystów, którzy współpracowali z Galerią, jak Jolanta Krukowska, członkini Akademii Ruchu i Jan Stanisław Wojciechowski, autor prac znajdujących się w kolekcji Galerii Studio. Specjalnie dla widzów online Zdzisław Sosnowski, artysta i kurator prowadzący Galerię Studio w latach 1978-1981, opowiada w filmowym nagraniu ilustrowanym zdjęciami z jego archiwum, co znaczyło dla niego to miejsce i jak je pamięta. Roman Signer w nagranym specjalnie dla Galerii Studio "Wspomnieniu. Przed 40 laty" przywołuje swoją wystawę w Galerii Studio w 1981 roku. 

VOD: Kolekcja Galerii Studio 

Gdy w 1972 roku Józef Szajna objął dyrekcję Teatru Studio, założył w nim galerię sztuki i nabył pierwsze dzieła do zbiorów. Kolekcja Galerii Studio liczy dziś około tysiąca prac polskich i międzynarodowych artystów. Stanowi dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca i nowatorskiego myślenia o instytucji kultury. Galeria Studio, dzięki specjalnej dotacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, od 2018 roku przechodzi przebudowę. W pierwszym etapie uporządkowano zbiory sztuki, przeprowadzono konserwację dzieł, wynajęto nowe przestrzenie magazynowe, zakupiono sprzęt do konserwacji. W kolejnym planujemy digitalizację zbiorów oraz naukowe opracowanie kolekcji i archiwum Galerii. Wystawa jest podsumowaniem pierwszego etapu programu opieki na kolekcją.

W dolnej przestrzeni Galerii Studio prezentujemy zbiory malarstwa. Sposób prezentacji nawiązuje do przestrzeni muzealnego magazynu. Są tu m.in. dzieła Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika, Wojciecha Fangora, Koji Kamojiego, Łukasza Korolkiewicza, Alfreda Lenicy, Jadwigi Maziarskiej, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego. Górna sala mówi o historii Galerii Studio. Prezentujemy prace na papierze, materiały z archiwum, oraz fotograficzną dokumentację wystaw takich twórców, jak Mario Merz, Sol LeWitt, Krystyna Piotrowska, Ryszard Winiarski, Zdzisław Sosnowski, Grupa Od Nowa. Roman Signer zgodził się udostępnić filmy z jego wystawy indywidualnej w Galerii Studio w 1981 roku. Historyczne afisze ukazują bogactwo i wielokierunkowość ówczesnego programu.

Wystawie towarzyszy publikacja 48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie


Kuratorki – Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska

Scenografia wystawy – Magdalena Bałycz

Projekt książki – Jan Diehl Michałowski (Deal Studio)

Zdjęcia prac z Kolekcji Galerii Studio – Błażej Pindor

Więcej o kolekcji


Galeria Studio im. J. Grzegorzewskiego

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza

Pl. Defilad 1

Warszawa

www.teatrstudio.pl/galeria
News