VOD: Jerzy Karpiński: Sezon 3 w Galerii Studio

VOD: Jerzy Karpiński: Sezon 3 w Galerii Studio


Jerzy Karpiński

SEZON 3 w GALERII STUDIO, 1982–1986
W 1982 zaproszono Jerzego Karpińskiego do stworzenia Pracowni Filmowej w ramach Centrum Sztuki Studio. Jej zadaniem było przygotowywanie materiałów dokumentujących działalność teatru oraz galerii. Pracownia Filmowa rejestrowała przedstawienia teatralne, wernisaże, wystawy i działania artystyczne. Jerzy Karpiński potraktował materiał związany z Galerią Studio w sposób eksperymentalny i stworzył rodzaj filmowej kroniki miejsca. Została ona opatrzona przez reżysera komentarzem i poddana charakterystycznemu montażowi. „Sezon w Galerii Studio“ jest przykładem innowacyjnego myślenia o filmie. Staje się on nie tylko narzędziem rejestracji, ale także formą autonomicznej wypowiedzi artystycznej. 

Całość dostępna na naszym kanale VOD bezpłatnie!


Roman Signer 

WSPOMNIENIE. PRZED 40 LATY
Szwajcarski artysta Roman Signer został zaproszony do Galerii Studio, aby w listopadzie 1981 roku zaprezentować serię prac wideo. Wystawa zakończyła się na krótko przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, co uniemożliwiło artyście odebranie użytych na wystawie materiałów. W przygotowanym specjalnie na potrzeby wystawy „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” filmie, nagranym w 2020 roku w jego pracowni w St. Gallen, Signer przywołuje swój warszawski pokaz z 1981 roku. Wspomina też perypetie związane z wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu tego roku, który pokrzyżował jego plany wystawiennicze. Artysta zmuszony został do użycia fortelu, aby przyjechać do Polski i odebrać niezbędne do dalszej pracy materiały.

Zdjęcia:
Roman Signer, Balon, film, 0’28”, 1981 (Leuenfall/Kt.Appenzell), film still
Roman Signer, Krąg, film, 0’56”, 1981 (Weissbad), film still
Roman Signer, Poduszka powietrzna, film, 2’35”, 1975 (Zakopane), film still
Roman Signer, Ślad, film, 2’27”, 1980 (Zakopane), film still


Zdzisław Sosnowski 

MOJE STUDIO  
Zdzisław Sosnowski, artysta, kurator i animator życia artystycznego kierował Galerią Studio w latach 1978 – 1981. Z prowadzenia galerii zrezygnował na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego.
Tworzony przez Sosnowskiego program wychodził poza klasyczne ramy wystawiania i tworzenia sztuki. Stawiał na eksperyment i nowe formy przekazu. Wystawy odbywały się nie tylko w samej galerii, ale także w innych przestrzeniach Teatru Studio. Do udziału w wydarzeniach zapraszał artystów i artystki z kraju i zagranicy. Organizował wykłady, koncerty, warsztaty, wydawał publikację „Studio News”. W tym czasie w Galerii Studio gościli m.in. Sol LeWitt, Mario Merz, Marek Konieczny, Natalia LL i Andrzej Lachowicz, Andrzej Partum i Krystyna Piotrowska.
W przygotowanym specjalnie w związku z wystawą „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie” wspomnieniu Zdzisław Sosnowski mówi o historii galerii z osobistej perspektywy i przywołuje mniej znane wydarzenia związane z tym miejscem. Wyjaśnia, w jaki sposób antysystemowe działania miały możliwość zaistnieć w oficjalnym obiegu sztuki.


Jan Stanisław Wojciechowski 

ŚRODKI WYRAZU 
Jan Stanisław Wojciechowski, artysta, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, mówi o swojej pracy "Środki" wyrazu z 1972/1973 roku, która stanowiła część jego dyplomu. Jedna z plansz z cyklu "Środki Wyrazu" prezentowana jest na wystawie w Galerii Studio.


Jolanta Krukowska   

AKADEMIA RUCHU W TEATRZE STUDIO 1981-1982
Nowatorski zespół teatralny Akademia Ruchu, pod kierunkiem Wojciecha Krukowskiego, w grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, został usunięty ze swojej dotychczasowej siedziby w zakładach odzieżowych Cora w Warszawie. Józef Szajna zaprosił Akademię Ruchu do Teatru Studio i przekazał na miejsce jej prób scenę Malarnia. Powstały tam dwa wybitne spektakle – English Lesson i Inne tańce. Jolanta Krukowska, członkini zespołu Akademii Ruchu, w scenerii wystawy „Kolekcji Galerii Studio w Warszawie” mówi o współpracy Akademii Ruchu z Teatrem Studio.


Irena Jun w rozmowie z Mariuszem Szczygłem 

REPLIKA TO JEST ODPOWIEDŹTuż przed otwarciem wystawy "Kolekcji Galerii Studio w Warszawie" poprosiliśmy Mariusza Szczygła o wywiad z Ireną Jun, aktorką Teatru Studio, uczestniczką słynnego spektaklu Józefa Szajny Replika. Irena Jun mówi o początkach Repliki, o próbach w kawiarni Hotelu Europejskiego w Warszawie, pierwszym występie na festiwalu w Edynburgu w 1972 roku, a także o współpracy z Józefem Szajną w Teatrze Studio. Jej oczami widzimy tego niezwykłego artystę, Replika ożywa i zyskuje nieznany wcześniej sens, a pozostali aktorzy, Stanisław Brudny, Ewa Kozłowska, Antoni Pszoniak i Józef Wieczorek, ukazują się jako jej aktywni współtwórcy. Dorota Jarecka

Kierowniczka Galerii Studio oprowadza po wystawie Kolekcja Galerii Studio w Warszawie. Mówi o koncepcji wystawy, wybranych pracach a także o początkach Teatru, Galerii i Kolekcji STUDIO.  
Joanna Mytkowska

Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (którego budowę widać z okien naszej Galerii) mówi szczególnie o dwóch obrazach z naszej kolekcji: ERNY ROSENSTEIN i JERZEGO "JURRY" ZIELIŃSKIEGO a także o wystawie szwajcarskiego artysty ROMANA SIGNERA z 1981 roku.Paulina Olszewska

Współkuratorka wystawy Kolekcja Galerii Studio w Warszawie mówi o wybranych pracach z Kolekcji Galerii Studio oraz wydarzeniach z jej historii. Zwraca uwagę na pracę Ryszarda Winiarskiego "Obszar 26", która powstała przed Biennale w Sao Paolo w 1969 roku.  Natalia Andrzejewska

Opiekunka kolekcji i współkuratorka wystawy Kolekcja Galerii Studio w Warszawie mówi o procesie pracy nad naszą kolekcją. 
KOLEKCJA GALERII STUDIO W WARSZAWIE

5.02-18.04.2021 


Zapraszamy na nasz kanał VOD 

https://www.vod.teatrstudio.pl/
Zdjęcia: Sisi Kreft

Produkcja: GALERIA STUDIO
News