Witkacy/sesje: Kałowska

Witkacy/sesje: Kałowska

Witkacy i ekologia

Witkacy wychowywany od dziecka w bliskim kontakcie z naturą, traktował ją nie tylko jako medium do wyrażania w swej twórczości różnych stanów umysłu, lecz przede wszystkim jako dobro wspólne, za które jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni. Protestował przeciwko wyrębom lasów otaczających „stację klimatyczną Zakopane”, zamieniającą się na jego oczach w modny kurort, na kartkach swoich reportaży walczył o ochronę zagrożonych gatunków. Ta pasja ekologiczna łączyła go z ojcem, który był zwolennikiem pieszych wędrówek i kontemplacji krajobrazu i wyrażała się w jego obrazach, traktatach filozoficznych i utworach literackich.

Podczas wykładu poświęconego związkom Witkacego z ekologią zastanowimy się co nowego wnosi spojrzenie na autora „Metafizyki” jako ekologa, żywo zajmującego się zmianami krajobrazu i klimatu w myśleniu o jego twórczości?


Agnieszka Kałowska – literaturoznawczyni, absolwentka łódzkiej polonistyki. Badaczka twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza („Witkacy. Etyka”, Łódź 2016), tłumaczka, wydawca (m.in. serii Krótkie Wprowadzenie) i popularyzatorka nauki. Obecnie w Wydawnictwie UŁ kieruje redakcją czasopism naukowych.


20.02.2019, godz. 17:00-18:30

Wstęp wolny / zapisy: edukacja@teatrstudio.pl 

kiedy gramy

News