Witkacy/sesje: Dybel

Witkacy/sesje: Dybel

Witkacy i kompleks embriona 

Początek XX wieku to okres rozwoju teorii i praktyki psychoanalitycznej. Korzystanie z pomocy psychoanalityków staje się w pewnych kręgach modne i pożądane. Kozetka wchodzi na salony. W 1912 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz, kierowany namowami ojca, decyduje się poddać terapii. Analizę prowadzi doktor Karol de Beaurain. Diagnoza jest błyskawiczna – kompleks embriona.

Informacje o przebiegu terapii, a także o stosunku do niej samego pacjenta, znajdujemy w listach artysty oraz w wielu jego utworach, w tym w „tryptyku tropikalnym”, do którego oprócz „Metafizyki dwugłowego cielęcia” należą „Bzik tropikalny” i „Niepodległość trójkątów”. W tekstach tych ścierają się dwa doświadczenia: terapii i tropików, a ich kartki wypełniają postaci rodem z sesji psychoanalitycznych.


Paweł Dybel, prof., dr hab., literaturoznawca, badacz od lat zajmujący się tradycją psychoanalizy w historii kultury i literatury, autor książek takich jak „Urwane ścieżki. Przybyszewski. Freud. Lacan”, wykłada w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz ISNS UW. Specjalista w dziedzinie psychoanalizy i hermeneutyki, fenomenologii i poststrukturalizm.


19.02.2019, godz. 17:00-18:30

Wstęp wolny / zapisy: edukacja@teatrstudio.pl 

kiedy gramy

News