"Niepełnosprawność - społeczeństwo" - spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem

"Niepełnosprawność - społeczeństwo" - spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem

Niepełnosprawność – społeczeństwo. Ustanawianie normy 

Spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem (Uniwersytet w Illinois)


W ramach Centrum Sztuki Włączającej: Downtown, Biennale Warszawa oraz Teatr 21 zapraszają na spotkanie z prof. Lennardem J. Davisem. Punktem wyjścia do rozmowy z czołowym badaczem amerykańskich studiów nad niepełnosprawnością, profesorem nauk i sztuk wyzwolonych na Uniwersytecie Illinois w Chicago - Lennardem Davisem będzie historia kształtowania się pojęcia „niepełnosprawności" w odniesieniu do kategorii ciała, spojrzenia i języka. Ze względu na obszar badań profesora kluczowym kontekstem będzie historia Głuchych. Lennard Davis urodził się jako słyszący syn głuchych rodziców CODA (Children of Deaf Adults) i wychowywał się w społeczności Głuchych. Swoją pracę badawczą poświęcił stykowi literatury, kultury, medycyny, niepełnosprawności i biotechnologii. Ważnym zagadnieniem towarzyszącym spotkaniu będzie pytanie czy można mówić o „kulturze niepełnosprawności/kulturze Niepełnosprawnych” tak jak mówi się o „kulturze Głuchych”?

Prowadzenie: Magdalena Zdrodowska (Uniwersytet Jagielloński)

Wstęp wolny.
Wydarzenie w języku angielskim tłumaczone na PJM i język polski.


Lennard J. Davis pracuje na Wydziale Języka Angielskiego, Wydziale Niepełnosprawności i Rozwoju Człowieka, a także na Wydziale Edukacji Medycznej Uniwersytetu w Illinois. Jest autorem lub redaktorem ponad 20 książek w tym jednej z pierwszych książek teoretycznych poświęconych niepełnosprawności Enforcing Normalcy (Ustanawianie niepełnosprawności) zaliczanej dziś do klasyki studiów nad niepełnosprawnością. Laureat National Book Critics Circle Award i Nagrody Pulitzera. Stypendysta Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima. Jego obecne zainteresowania obejmują zagadnienia związane z niepełnosprawnością, teorią literatury i kultury, genetyką, rasą, tożsamością i kwestiami biokulturowymi.

Magdalena Zdrodowska - etnolog i medioznawca, z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie prowadzi kursy z dziedziny kulturoznawstwa i medioznawstwa. Aktualnie koncentruje się na skomplikowanych relacjach g/Głuchych i technologii w tym: technologii rządzenia, medycznych, biotechnologii, narzędzi reprezentacji obrazu i dźwięku a także technologii dedykowanych osobom niesłyszącym. Jest w trakcie realizacji projektu badawczego Telefon, kino i cyborgi. Relacje rozwoju technologii i społeczności niesłyszących w XX i XXI wiek.


Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

  

Partnerem wydarzenia jest STUDIO teatrgaleria.


kiedy gramy

News