"Nieświadome na scenie" wykład prof. Pawła Dybla

"Nieświadome na scenie" wykład prof. Pawła Dybla

Nieświadome na scenie wykład prof. dr hab. Pawła Dybla

24 lutego o godz. 18:00 zapraszamy na wykład online, który z okazji urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza poprowadzi prof. dr hab. Paweł Dybel. Impulsem do wykładu będzie jego książka Nieświadome na scenie. Witkacy i psychoanaliza, w której Paweł Dybel po mistrzowsku splata biografię i twórczość artysty w ramach psychoanalitycznej interpretacji. 

Autor wychodzi od formacyjnego znaczenia jakie na osobowość artystyczną Witkacego wywarła jego terapia u Karola de Beauraina, wprowadzajacego ówczesne środowisko polskiej bohemy w tajniki metody Zygmunta Freuda. 

Zainteresowanie Witkacego marzeniami sennymi, bohaterowie o powikłanej konstrukcji psychicznej opisywanej jako „węzłowiska” (kompleksy), skomplikowane relacje rodzinne i damsko-męskie okazują się emementami psychoanalitycznych wrozrów. Jednym z nich jest motyw sobowtóra, sygnalizujący rozszczepienie tożsamości pisarza. Jak czytamy na stronie wydawnictwa: "Nawiązując do tych autobiograficznych wypowiedzi autora Nienasycenia i śledząc psychoanalityczne wątki w jego pisarskim dorobku, Paweł Dybel proponuje w książce nowe spojrzenie na osobowość pisarza i jego pisarski dorobek". 


Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@teatrstudio.pl / PO ZAPISIE DOSTANĄ PAŃSTWO LINK DO PLATFORMY ZOOM.


Paweł Dybel – profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W swoich pracach konfrontuje teorie psychoanalityczne z wybranymi nurtami filozofii współczesnej (fenomenologia, hermeneutyka, poststrukturalizm). Stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta, DAAD, DFG, The Mellon Foundation i innych. Prowadził wykłady i seminaria na uniwersytetach w Bremie, Berlinie, Londynie i Buffalo. Autor książek (wybór): Granice rozumienia i interpretacji. O hermeneutyce Hansa-Georga Gadamera (Kraków 2004), Okruchy psychoanalizy (Kraków 2009), Dylematy demokracji (Kraków 2015), Psychoanaliza – ziemia obiecana? (Kraków 2016), Psychoanalytische Brocken. Philosophische Essays (Würzburg 1916), Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza (Kraków 2017), Ziemscy, słowni, cieleśni. Eseje o polskich poetach współczesnych (Mikołów 2019). 

kiedy gramy

News