Masecki z domu

Masecki z domu

Drodzy Widzowie, w związku z epidemią coronavirusa Teatr Studio przygotował cykl darmowych transmisji wydarzeń (link na Facebooku Teatru Studio). Oglądanie spektaklu jest bezpłatne, ale jeżeli podoba się Państwu to, co robimy i chcieliby Państwo wesprzeć działalność Teatru, to prosimy kliknąć w kup bilet i wybrać dowolną kwotę wsparcia ❤

Najbliższy odcinek 26 kwietnia (niedziela) godz. 12:00
D.SCARLATTI - sonaty / F.SCHUBERT - Sonata B-dur D.960
oglądaj na żywo na Facebooku

Recenzja 1 odcinka cyklu #Masecki z domu


W każdą niedzielę o godz. 12.00 Marcin Masecki w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie m.in. Teleman, Mozart, Beethoven, Scarlatti, Schubert. W pierwszym odcinku 29.03 „Wariacje Golbergowskie” Bacha.

Marcin Masecki przedstawia
ZŁOTY OKRES EUROPEJSKIEJ MUZYKI KLASYCZNEJ (czyli według Maseckiego 1685 -1828)
W ODCINKACH W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O 12:00

Złoty okres europejskiej klasyki to według nas od 1685 do 1828. Pierwsza data to rok urodzin trzech mistrzów późnego Baroku - Domenico Scarlattiego, Jerzego Fryderyka Haendla, oraz Jana Sebastiana Bacha. 1828 natomiast to rok śmierci Franciszka Schuberta, protoplastę ruchu romantycznego, jeszcze silnie zakorzenionego w klasycyzmie. Pomiędzy tymi datami mamy m.in kariery całej plejady synów Bacha, Antonio Vivaldiego, Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Czyli grubo. Okres ten jest fascynujący z wielu powodów. Na pierwszy plan wysuwa się sprzężenie tworzonej muzyki z otaczającym ją światem. Tak zwana muzyka klasyczna była wtedy sztuką żywą, ewoluującą z sezonu na sezon, z nowościami, hitami,
sensacjami, skandalami i - co najważniejsze - bez obsesyjnego patrzenia wstecz. Początek tego okresu, czyli dojrzały Barok, to czas kiedy muzyka instrumentalna po raz pierwszy stała się równoważna z wokalną. Pojawili się pierwsi wirtuozi, powstały najważniejsze instrumenty tradycji klasycznej, czyli fortepian i skrzypce, a język muzyczny w końcu wyrobił narzędzia żeby mówić o całej skali ludzkich emocji. Czyli był to po prostu początek ery nowożytnej. Romantyzm natomiast (czyli u nas po 1828) to początek końca. Oczywiście kochamy Chopina i Strawińskiego, ale z punktu widzenia historii gatunku to właśnie wtedy pojawiły się pierwsze pęknięcia. Powstały konserwatoria (czyli instytucje służące konserwowaniu), muzycy zaczęli się specjalizować w różnych gałęziach muzyki - wykonawstwie, kompozycji lub dyrygowaniu - podczas gdy wcześniej każdy muzyk robił wszystko sam. Wtedy też rozpoczął się wielki kult przeszłości, który klasyce towarzyszy do dziś i jest jednym z jej największych balastów.
Oczywiście nasza teoria jest subiektywna. Tym niemniej podyktowana długim namysłem i dużym sercem, którym się chcemy z Państwem trochę podzielić. Zapraszamy przed ekrany.

ODCINEK 1 - 29.03: J.S. BACH - Wariacje Goldbergowskie
ODCINEK 2 - 05.04: J.F. TELEMANN - fantazje fletowe / J.F. HANDEL - “Muzyka na Wodzie”
ODCINEK 3 - 12.04: J.S. BACH - sonaty i partity skrzypcowe / C.P.E. BACH - Symfonie
ODCINEK 4 - 19.04: W.A. MOZART - sonaty / L. van BEETHOVEN - Bagatele Op. 126
ODCINEK 5 - 26.04: D.SCARLATTI - sonaty / F.SCHUBERT - Sonata B-dur D.960

Szanowni Państwo,
przez kolejne tygodnie w ramach akcji #studio_online będziemy udostępniać Państwu bezpłatnie koncerty, spektakle, kolekcję Galerii Studio, słuchowiska, projekty edukacyjne. Kontynuujemy naszą aktywność, bez biletów, z domu. Dlatego też Państwa wsparcie jest dla nas tak ważne. Dzięki Państwa darowiźnie będziemy mogli wspierać artystów, którzy realizują wysokiej jakości projekty - także teraz, w okresie kwarantanny. Bądźmy razem!

Dla zainteresowanych podajemy numer konta:
63 1130 1017 0020 0621 0320 0003
Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie
W tytule przelewu prosimy wpisać „Darowizna na cele statutowe Teatru STUDIO”.
Jej wysokość jest zupełnie dowolna.

Po zakończeniu akcji przedstawimy Państwu raport z wykorzystania środków, uwzględniający zebraną sumę i jej przeznaczenie.
Pozdrawiamy i do zobaczenia na ekranach i na scenie!

News