Cykl czytań z wydawnictwem Pauza

Cykl czytań z wydawnictwem Pauza

Wydawnictwo Pauza specjalizuje się w zagranicznej prozie z wyższej półki, książkach nagradzanych lub nominowanych do nagród oraz mocnych debiutach literackich, cieszących się uznaniem krytyków na całym świecie. Aktorki i aktorzy STUDIO przeczytają fragmenty wybranych powieści, a cykl Czytań z Pauzą rozpocznie bestsellerowy „Mój rok relaksu i odpoczynku” Ottessy Moshfegh, młodej amerykańskiej autorki o chorwacko-irańskich korzeniach.

Cykl rozpoczęliśmy 19 maja, fragmenty czytań udostępnimy we wtorki i piątki na Facebooku i kanale YouTube Studio.
#1: "Mój rok relaksu i odpoczynku"

Ottessa Moshfegh
MÓJ ROK RELAKSU I ODPOCZYNKU
Tłum.: Łukasz Buchalski
Wyd. Pauza, 2019
czyta Sonia Roszczuk 

[zwin]Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie. 

„Mój rok relaksu i odpoczynku” to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości życia pomimo tego, że na pozór wszystkie okoliczności sprzyjają dobrej i wygodnej przyszłości bohaterki tej historii. W ciągłej pogoni za kimś lub za czymś, co da nam szczęście, warto się zatrzymać na chwilę i zastanowić nad sobą. Może hasło „szczęście jest w nas” choć banalne, jest zwyczajnie prawdziwe? 

“W swojej nowej powieści Moshfegh stworzyła kolejną wyobcowaną bohaterkę. Choć narratorka „Mojego roku” jest zamożna i wykształcona, a przede wszystkim ładna – co jest szczególnie ważne w świecie, który „ceni urodę ponad wszystko” – pragnie uciec od „głupiego i przegranego” życia, w którym „wciąż jest tylko sobą”. Wobec tego postanawia porzucić pracę w galerii sztuki na rzecz „spania na pełen etat”, by przy pomocy pigułek wyspać sobie nowe życie. Choć bohaterkę Moshfegh brzydzą zamożne kobiety z Manhattanu, równie „bezsensowne i egocentryczne” co jej zmarła matka, sama jest nie mniej zblazowana i próżna, tyle że w doskonale świadomy sposób.“ 

– Paweł Jasnowski, Tygodnik „Polityka”


odcinek #1: "Mój rok relaksu i odpoczynku"
czyta Sonia Roszczukodcinek #2: "Mój rok relaksu i odpoczynku"
czyta Sonia Roszczuk


odcinek #3: "Mój rok relaksu i odpoczynku"
czyta Sonia Roszczuk


odcinek #4: "Mój rok relaksu i odpoczynku"
czyta Sonia Roszczuk[/zwin]


#2: "Zgiń, kochanie"

Ariana Harwicz
ZGIŃ KOCHANIE
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawnictwo Pauza 
Czyta: Monika Obara

[zwin]

Po urodzeniu dziecka młoda kobieta mieszkająca z mężem na odludziu walczy z demonami: samotnością, depresją poporodową, niepokojem o noworodka, nieokiełznaną kobiecością i wymykającym się spod kontroli popędem seksualnym. Podczas bezsennych nocy zastanawia się, czy rodząc dziecko, utraciła samą siebie? Czy uda jej się kiedykolwiek odzyskać dawną tożsamość i swobodę?
Ta krótka, ale niesłychanie mocna opowieść trafi a w sedno trudnego i skomplikowanego doświadczenia, jakim jest początek macierzyństwa, który bywa zupełnie inny od naszych wyobrażeń, zarówno tych kobiecych, jak i męskich.

"Macierzyństwo to paradoks – mówi Ariana Harwicz, autorka niewielkiej powieści „Zgiń, kochanie”. – Wiele kobiet, choć woli się do tego nie przyznawać, odczuwa, że dając życie nowej istocie, jednocześnie odbiera jego część sobie. Oszukują siebie i bliskich, byleby tylko nie złamać tabu. W społeczeństwach kapitalistycznych dziecko stało się fetyszem, nakręca rynek. Instagram pęka od zdjęć uśmiechniętych, rozradowanych matek." / Wysokie obcasy 


odcinek #1: "Zgiń, kochanie"
czyta Monika Obaraodcinek #2: "Zgiń, kochanie"
czyta Monika Obara[/zwin]

#3: "Legenda o samobójstwie"

David Vann
LEGENDA O SAMOBÓJSTWIE
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo Pauza
czyta: Krzysztof Zarzecki

Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości. Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.

"Legenda o samobójstwie to książka utkana z pięknych, głęboko wstrząsających opowieści. Uważajcie – to powieść, którą zapamiętacie do końca życia."
JAKUB ŻULCZYK

"Jeśli szukasz książki nieoczywistej, zaskakującej i poruszającej to musisz poznać Legendę o samobójstwie Davida Vanna. Autor stworzył przejmującą opowieść o relacji syna i ojca, dorównującą klasykom światowej literatury. Vann nie boi się literackiego i artystycznego ryzyka, wręcz zaskakując tym, jak łatwo omija rafy sentymentalizmu i kiczu. Proza, z którą trzeba się zmierzyć."
WOJCIECH SZOT, KURZOJADY


odcinek #1: "Legenda o samobójstwie"
czyta: Krzysztof Zarzeckiodcinek #2: "Legenda o samobójstwie"
czyta: Natalia Rybickaodcinek #3: "Legenda o samobójstwie"
czyta: Krzysztof Zarzecki#WSPIERAMKULTURE

#WSPIERAMSTUDIO

Drodzy Widzowie, w związku z epidemią koronawirusa STUDIO przygotowało cykl darmowych wydarzeń on-line na Facebooku i kanale YouTube. Spektakle, koncerty, czytania performatywne, działania edukacyjne, dzieła z Galerii, oprowadzania udostępniamy bezpłatnie, ale jeżeli podoba się Państwu to, co robimy prosimy o wparcie. Bez Państwa pomocy trudno będzie nam przetrwać ten trudny czas. Liczymy na Was!

#KLIKNIJ PRZYCISK I WESPRZYJ NAS

Istnieje również możliwość wsparcia poprzez bezpośrednią darowiznę:
IBAN: PL 63 1130 1017 0020 0621 0320 0003
Kod SWIFT: GOSKPLPW
Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w tytule przelewu prosimy wpisać:
„Darowizna na cele statutowe Teatru STUDIO”.
Jej wysokość jest zupełnie dowolna.

Dziękujemy!
Zespół STUDIO

News